08 Δεκ Απονομή βραβείων ΣΤ΄ Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Δοκιμίου και Πολιτικό Μνημόσυνο Ελευθερίου & Σοφοκλή Βενιζέλου.
N/A
22 Μαρτίου, 2008 – 23 Μαρτίου, 2008
Διήμερες εκδηλώσεις για την επέτειο του θανάτου του Ελευθερίου Βενιζέλου πραγματοποιήθηκαν στα Χανιά στις 22 και 23 Μαρτίου 2008.
Συγκεκριμένα, την Κυριακή 23 Μαρτίου 2008 πραγματοποιήθηκε στους Τάφους των Βενιζέλων, στον Προφήτη Ηλία Χανίων, το ετήσιο μνημόσυνο των Ελευθερίου & Σοφοκλή Βενιζέλου. Στο μνημόσυνο, που συνδιοργάνωσαν ο Δήμος Χανίων και το Ίδρυμα ομιλητής ήταν ο Υπουργός Εθνικής Παιδείας & Θρησκευμάτων κ. Ευριπίδης Στυλιανίδης.
Πριν από το μνημόσυνο τελέστηκε Θεία Λειτουργία στον Ιερό Ναό Προφήτη Ηλία, χοροστατούντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτη Κυδωνίας & Αποκορώνου κ.κ. Δαμασκηνού.
Το Σάββατο 22 Μαρτίου και ώρα 19:00, στην αίθουσα "Σταύρος Σ. Νιάρχος" του Μεγάρου Μητροπολίτης Ειρηναίος Γαλανάκης στη Χαλέπα έγιναν οι απονομές των βραβείων του ΣΤ΄ Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Δοκιμίου για τον Ελευθέριο Βενιζέλο, που οργανώνει κάθε χρόνο το Ίδρυμα υπό την αιγίδα του ΥΠ.Ε.Π.Θ., καθώς και αναγορεύσεις εταίρων και ευεργετών του Ιδρύματος.
Χαιρετισμό στην εκδήλωση απηύθυνε ο Γ.Γ. του ΥΠ.Ε.Π.Θ. κ. Δημήτριος Πλατής, ο οποίος απένειμε και το 1ο βραβείο.
Χορηγοί των μαθητικών βραβείων και της εκδήλωσης ήταν και φέτος οι μεγάλοι ευεργέτες του Ιδρύματος Εμμανουήλ Εμμ. Μιχαηλάκης και Δαμασκηνή Εμμ. Μιχαηλάκη.
Τα βραβεία φέτος απονεμήθηκαν:
Α΄ βραβείο, Ευαγγελία Μπεχλιβάνη, Εκπαιδευτήρια "Βασιλειάδη", Θεσσαλονίκη
Β΄ βραβείο, Ναταλία Κελαϊδή, 6ο Γυμνάσιο Χανίων,
Γ΄ βραβείο, Χρυσούλα Γιαταγάνα, Γυμνάσιο Καρπενησίου.
Εταίροι και ευεργέτες του Ιδρύματος αναγορεύθηκαν οι:
Δήμος Γιαννιτσών
Δήμος Μήλου
Ανδρέας Καραμάνος
Ιστορική & Λαογραφική Εταιρεία Γιαννιτσών "Ο Φίλιππος"
Σύλλογος Κρητών Αδάμαντος Μήλου
Αγροτική Τράπεζα της Ελλάδος, μεγάλος ευεργέτης, εταίρος
Λίλη Βενιζέλου, μεγάλη ευεργέτιδα, εταίρος
Μερόπη Σαβαλάνου, μεγάλη ευεργέτιδα, εταίρος.