25 Ιαν Δείπνο στο Μουσείο Γουλανδρή Φυσικής Ιστορίας για το έργο αποκατάστασης της Οικίας Βενιζέλου (Χαλέπα, Χανιά).
N/A
20 Μαΐου, 2007
Την Τετάρτη 20 Μαϊου 2007 πραγματοποιήθηκε στο Μουσείο Γουλανδρή Φυσικής Ιστορίας δείπνο από την Τιμητική Επιτροπή που έχει συσταθεί για την αποκατάσταση του σπιτιού του Ελευθερίου Βενιζέλου στη Χαλέπα Χανίων. Η τιμή του εισιτηρίου ήταν 500 ευρώ κατ' άτομο.
Η εκδήλωση είχε σκοπό την ευαισθητοποίηση της κοινής γνώμης, παραγόντων της δημόσιας ζωής και επιχειρηματιών για τη συγκέντρωση του ποσού που απαιτείται για την αποκατάσταση της ιστορικής οικίας -η οποία έχει σοβαρό στατικό πρόβλημα- και την μετατροπή της σε χώρο ιστορικής μνήμης και σύγχρονο μουσείο, ανοιχτό σε σχολεία, εκπαιδευτικά ιδρύματα, καθώς και σε κάθε Έλληνα ή ξένο επισκέπτη της οικίας του μεγάλου πολιτικού στη Χαλέπα Χανίων.
Το ιστορικό κτίριο και ο περιβάλλων χώρος αγοράσθηκαν από το Υπουργείο Οικονομικών το 2002 και αμέσως μετά παραχωρήθηκαν στο Ίδρυμα. Το ΤΕΕ-Τμήμα Δυτικής Κρήτης έχει ολοκληρώσει τις μελέτες αποκατάστασής του. Σύμφωνα με τις εκτιμήσεις της ομάδας των μελετητών ο προϋπολογισμός του έργου θα ανέλθει στο ποσό των 2.000.000 ευρώ περίπου. Η Βουλή των Ελλήνων έχει προσφερθεί να καλύψει μέρος των εξόδων αποκατάστασης και μετατροπής του οικήματος σε μουσείο και στηρίζει τις προσπάθειες του Ιδρύματος για τη συγκέντρωση του υπόλοιπου ποσού που απαιτείται.
Την εκδήλωση πλαισίωσε το Κουαρτέτο Εγχόρδων των Μουσικών Συνόλων του Δήμου Αθηναίων και συγκρότημα κρητικής μουσικής, ενώ προβλήθηκε σύντομο ντοκιμαντέρ με θέμα το Ίδρυμα και το σπίτι της Χαλέπας που περιλάμβανε και πλούσιο αρχειακό υλικό.
Στο δείπνο παρευρέθησαν η Πρόεδρος της Βουλής Άννα Μπενάκη Ψαρούδα, ο πρώην Πρωθυπουργός Κωνσταντίνος Μητσοτάκης, ο Υπουργός Εσωτερικών Προκόπης Παυλόπουλος, ο Βουλευτής Νίκος Χριστοδουλάκης ως εκπρόσωπος του Προέδρου του ΠΑΣΟΚ, ο πρ. Πρόεδρος της Βουλής Απόστολος Κακλαμάνης, οι Βουλευτές Χρήστος Μαρκογιαννάκης, Στέλιος Νικηφοράκης και Εμμανουήλ Σκουλάκης, ο Διοικητής της Α.Τ.Ε. Δημήτριος Μηλιάκος, ο Περιφερειάρχης Κρήτης Σεραφείμ Τσόκας, ο Γενικός Γραμματέας της Εθνικής Στατιστικής Υπηρεσίας Εμμανουήλ Κοντοπυράκης, ο Πρέσβης Κ. Ροδουσάκης, ο Ευρωβουλευτής Νίκος Σηφουνάκης, ο Νομάρχης Χανίων Γρηγόρης Αρχοντάκης και ο Δήμαρχος Χανίων Κυριάκος Βιρβιδάκης. Επίσης, παρευρέθησαν πολλοί παράγοντες του επιχειρηματικού κόσμου και σημαντικές προσωπικότητες από τον καλλιτεχνικό και πολιτιστικό χώρο, όπως οι Νίκος Μαμιδάκης, Σπύρος Κοκκοτός, Παντελής Μαντωνανάκης, Ελένη Παπαδημητρίου, Ηρακλής Προκοπάκης, Παντελής Βούλγαρης, Μανούσος Μανουσάκης, Άγγελος Δεληβορριάς, κ.α.. Ξεχωριστή συμβολή στην πραγματοποίηση του δείπνου είχε το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Γουλανδρή και ιδιαίτερα η Πρόεδρός του Νίκη Γουλανδρή και η Γενική Γραμματέας Φαλή Βογιατζάκη που επίσης παρευρέθησαν στο δείπνο.
Χαιρετισμούς απηύθυναν ο Γενικός Δ/ντής του Ιδρύματος Νικόλαος Παπαδάκης, ο Διευθυντής του Μουσείου Μπενάκη Άγγελος Δεληβορριάς και η Πρόεδρος της Βουλής των Ελλήνων Άννα Μπενάκη Ψαρούδα.
Η παρουσία των παραπάνω προσωπικοτήτων σε συνδυασμό με τις σημαντικές δωρεές που εξαγγέλθηκαν για την πραγματοποίηση της αποκατάστασης της ιστορικής οικίας χαρακτηρίζουν επιτυχημένο το δείπνο.