24 Ιαν Εκδήλωση αφιερωμένη στον Νικόλαο Πλαστήρα.
N/A
27 Αυγούστου, 2003
Στα πλαίσια των αφιερωμάτων στους συνεργάτες του Ελευθερίου Βενιζέλου και με την ευκαιρία των 50 χρόνων από το θάνατο του Νικολάου Πλαστήρα, το Ίδρυμα σε συνεργασία με το Δήμο Ελευθερίου Βενιζέλου διοργάνωσαν στις 27 Αυγούστου 2003 εκδήλωση στις Μουρνιές (Χανίων), τόπο γέννησης του Βενιζέλου.
Στην εκδήλωση απηύθυναν χαιρετισμό ο Δήμαρχος του Δήμου Ελευθερίου Βενιζέλου Γιώργος Πολιουδάκης, ο Γενικός Διευθυντής του Ιδρύματος Νικόλαος Εμμ. Παπαδάκης και ο Πρόεδρος του Συλλόγου Θεσσαλών Νομού Χανίων Φάνης Κουκούσουλας.
Ομιλητές της εκδήλωσης ήταν οι:
Ιωάννης Κακουδάκης, Αντιστρατηγός, Δ/ντής Δ/νσης Ιστορίας Στρατού, με θέμα "Η πολεμική δράση του Νικολάου Πλαστήρα",
Γιάννης Στεφανίδης, Επίκουρος Καθηγητής Διπλωματικής Ιστορίας νομικής Σχολής Α.Π.Θ., με θέμα "Κυβερνήσεις Νικολάου Πλαστήρα, 1950-1952",
Θωμάς Στεργιόπουλος, Αντιπρόεδρος του Κέντρου Ιστορικών Μελετών "Νικόλαος Πλαστήρας", με θέμα "Νικόλαος Πλαστήρας: ο πατριώτης, ο στρατιωτικός, ο άνθρωπος, ο μεγάλος ειρνοποιός".
Η εκδήλωση έκλεισε με ένα σύντομο χαιρετισμό από τον Πρόεδρο του Ιδρύματος Μητροπολίτη Κισάμου & Σελίνου κκ. Ειρηναίο.