24 Ιαν Εκδηλώσεις για την Επανάσταση του Ακρωτηρίου του 1897.
N/A
10 Φεβρουαρίου, 2001
Στις 11 Φεβρουαρίου στο πλαίσιο της 104ης επετείου της Επανάστασης του 1897 πραγματοποιήθηκαν εκδηλώσεις από το Ίδρυμα, τον Δήμο Ακρωτηρίου, τους πολιτιστικούς φορείς του Ακρωτηρίου και την ΕΡΑ Χανίων.
Ομιλητές της εκδήλωσης ήταν ο Γιώργης Μανουσάκης, λογοτέχνης-φιλόλογος, με θέμα "Τα γεγονότα της περιόδου" και ο Νικόλαος Εμμ. Παπαδάκης, Γεν. Διευθ/ντής του Ιδρύματος, με θέμα "Ο Ελευθέριος Βενιζέλος μεταξύ δύο επαναστάσεων, 1889-1897".
Την ημέρα της εκδήλωσης λειτούργησε έκθεση με φωτογραφικά και άλλα ντοκουμέντα από την Επανάσταση του 1897, προερχόμενα από το Αρχείο του Ιδρύματος, στο Αμφιθέατρο του Πολυκλαδικού Λυκείου. Στη συνέχεια και μέχρι τις 14 Φεβρουαρίου -ημέρα βράβευσης από τον Δήμο Ακρωτηρίου των μαθητών που έλαβαν μέρος στο διαγωνισμό ζωγραφικής με θέμα την Επανάσταση του Ακρωτηρίου- η έκθεση μεταφέρθηκε στο χώρο του Ενοριακού Κέντρου Κουνουπιδιανών.